Môj príbeh

Vybudoval som úspešný online biznis na Amazon.com, ktorý mi neustále generuje príjem. Ponúkam ľuďom konkrétny návod ako si môžu takýto biznis vytvoriť a vďaka tomu zmeniť svoj doterajší život.

Vždy, keď sa ráno zobudím a prihlásim sa do svojho účtu predajcu na Amazone, objaví sa predo mnou prehľad predaja mojich produktov za uplynulú noc na americkom trhu (noc u nás, deň a večer v USA). Zdá sa vám neuveriteľné, že človek z opačného konca zemegule môže takýmto spôsobom zarábať peniaze? Poviete si, že to musí byť asi veľmi komplikované? Nie je to však tak, pretože žijeme v 21. storočí, ktoré nám jednoducho podobné možnosti samo ponúka. V súčasnosti takto pracujú alebo ak chcete predávajú tisíce ľudí z celého sveta. Amazon ako najväčší predajný portál na svete veľkoryso takúto možnosť ponúka komukoľvek, keďže zarába na každej jednej transakcii uskutočnenej cez tento portál.

Podnikanie ma lákalo vždy a dnes sa mu venujem naplno. V minulosti mi však chýbal buď dobrý nápad, odvaha alebo odhodlanie urobiť vážne rozhodnutie – opustiť status zamestnanca a vyskúšať si budovať vlastný biznis. Mal som prácu, ktorá ma zo začiatku bavila, nechýbala mi ani motivácia rásť v korporátnej štruktúre. Postupom času však tieto ambície zo mňa jednoducho vyprchali. Začal som čoraz častejšie rozmýšľať nad tým, ako odštartovať vlastný biznis a zrazu som prestal mať ambíciu budovať si úspešnú kariéru u môjho vtedajšieho zamestnávateľa. Dostal som sa až do štádia, že som pracovne úplne vyhorel, nebavila ma už náplň práce, ktorú som robil, takže som sa logicky začal približovať k ďalšej životnej križovatke a zamýšľal som sa nad tým, ktorým smerom sa vlastne budem ďalej uberať.

Vedel som a viem, že existuje veľa ľudí, ktorí chodia celý život do zamestnania, majú osemhodinový pracovný čas, relatívne istú prácu, ktorá ich do určitej miery baví, ale žiadne veľké nadšenie v nich už nevzbudzuje. Mne však stále niečo silne našepkávalo, že to nemôžem nechať tak a mám sa čím skôr vydať na cestu za svojím snom. Nie je skrátka už na čo čakať. Povedal som si, že to skúsim, aby som si v budúcnosti nemohol nič vyčítať. To by som nerád. A tak som sa do toho pustil. 

Okrem biznisu, o ktorom píšem, je ďalšou mojou činnosťou aj recruiting v oblasti IT. Ako som už uviedol, v minulosti som vždy po podnikaní túžil, ale chýbal mi nápad, ktorý by som dokázal zrealizovať. V posledných rokoch je situácia už iná, pretože nápady sa dostavia pomerne často, ale najväčším problémom, s ktorým každý deň zápasím, je čas. Naučil som sa ho zoptimalizovať ako sa mi len dalo, aby som stihol urobiť počas pracovnej doby toho čo najviac.

Najdôležitejším impulzom, ktorý ma smerom k vlastnému podnikaniu posunul bola kniha od Tima Ferrissa Štvorhodinový pracovný týždeň, ktorú som si našiel pod stromčekom na Vianoce v roku 2012. Pri jej čítaní som dospel k rozhodnutiu vydať sa vlastnou cestou. Vedel som, že to tak bude a je to otázka už len krátkeho času. 

Odvtedy som začal dychtivo hľadať informácie ohľadom online podnikania, táto oblasť ma veľmi zaujímala, bola mi blízka a videl som v nej veľkú perspektívu. Prvýkrát som sa začal oboznamovať s tým, ako internetový predaj či už digitálnych alebo fyzických produktov funguje. Dovtedy som nevedel napr. ako dôležité je budovanie vlastného zoznamu potenciálnych klientov, ako funguje posielanie automatických mailov, čo je to online stránka, ako rýchlo sa dá vytvoriť jednoduchý blog vo WordPresse a pod. Informácie som získaval výlučne zo zahraničných zdrojov – od ľudí, ktorí boli majstrami internetového podnikania ako napr. Chris Farrell, Ben Adkins alebo Mark Anastasi. 

Týmto spôsobom som sa dostal až k Amazonu. Keď som zistil aké veľké množstvo ľudí vie pomerne jednoducho na tejto platforme zarábať, okamžite som vedel, že toto je cesta, po ktorej chcem kráčať a práca, ktorej sa určite chcem venovať. Zdalo sa mi atraktívne mať škálu produktov ponúkaných pod vlastnou značkou, ktorú si postupne budujem a som jej exkluzívny predajca. A navyše je to spôsob podnikania, ktorý viem vykonávať hocikde, nie som viazaný na konkrétne miesto. Vedel som, že tu sa budú dať zužitkovať všetky znalosti z online podnikania, ktoré som už dlhšie získaval. 

Takže som sa jedného jesenného dňa v roku 2013 začal obzerať po produkte, s ktorým by som svoju cestu na Amazon.com začal. Na začiatku som vôbec netušil o aký produkt pôjde. Zobrazil som si jednoducho rebríček top predávaných produktov na Amazone a vybral kozmetický produkt, ktorý mi bol blízky tým, že je prírodný a organický. Inak som o ňom nevedel vôbec nič. Znamenalo to však aj to, že cieľovou skupinou môjho produktu budú ženy. Keďže všetci vieme, že ženy rady nakupujú, tak som si povedal, že to skúsim, napriek tomu, že som zatiaľ nikdy ženám nič nepredával. Vedome som však chcel túto prvú skúšku absolvovať s produktom, o ktorom som sám najprv nevedel nič, ale uvedomoval som si, že ak sa mi podarí takýto produkt predávať, potom tie ďalšie už pôjdu ľahšie.

Takýto biznis model, kde dodávateľ posiela môj produkt priamo do Amazonu, ktorý mi zabezpečuje kompletnú distribúciu a ja "iba" predávam ma úplne fascinoval. Pamätám si na opojný pocit, keď som zaznamenal prvú objednávku. Bolo zvláštne uvedomiť si, že zrazu môj vlastný produkt kúpila nejaká pani z USA, zatiaľ čo ja som doma na Slovensku a daného produktu som sa ani nedotkol. To boli začiatky, dnes však už z toho produktu predávam väčšie množstvá denne, mám aj iné produkty a ďalšie chystám. Závisí iba odo mňa, koľko produktov budem chcieť predávať, do akej miery je to pre mňa komfortné. 

V súčasnosti svoj biznis na Amazone stále rozširujem a stále sa mu venujem. Svoje skúsenosti som sa rozhodol zhrnúť vo svojom eBooku Návod na zarábanie cez Amazon. Prehľadne som rozpísal jednotlivé kroky, ako celý tento model vyzerá, jeho jednotlivé fázy, postup, výhody, tipy a triky. Cieľom môjho eBooku je poskytnúť čitateľovi ucelený obraz o tom, ako takýto druh podnikania funguje. Zdokumentoval som v ňom tie úseky cesty, ktorými som prešiel. Po jeho prečítaní sa čitateľ jednoducho dostane ku všetkým dôležitým informáciám, na základe ktorých sa môže do tohto druhu podnikania pustiť aj sám a môže si tak splniť svoj sen o založení vlastného podnikania. Ponúkam mu jasný a jednoduchý manuál na to, ako si môže začať meniť svoj pracovný život k lepšiemu a ešte sa pri tom aj zabávať.

Tento druh podnikania ma baví, napĺňa a považujem ho za jeden z najzaujímavejších, o akých viem. Aj to je dôvod, prečo som sa rozhodol vytvoriť tieto stránky a šíriť ho aj medzi ďalších ľudí.