Ako som navštívil najväčší čínsky veľtrh CANTON FAIR

Obrovská škála produktov, tisíce výrobcov, nové nápady, inšpirácia… Takéto dojmy vo mne zanechal najväčší veľtrh v Číne Canton Fair. Navštíviť ho vôbec nemusí byť tak zložité a nákladné ako sa vám na prvý pohľad môže zdať. Nepotrebujete k tomu organizátora. Pomerne jednoducho si viete celú cestu samostatne vopred naplánovať a zabezpečiť všetko podstatné. Aj ja som tak urobil a s touto svojou skúsenosťou sa chcem teraz podeliť.

 

Tak ako spomínam na iných miestach svojho blogu, jednou z mojich aktivít je aj predaj produktov pod svojou značkou na Amazone v USA. Venujem sa tomu už tri roky. Som v niekoľkých komunitách predajcov na Amazone, s ktorými navzájom zdieľame svoje skúsenosti.

veltrh-cantonNa to, keď potrebujete nájsť dodávateľa kdekoľvek na svete vám v dnešnej dobe stačí internet. Nevravím, že je to jednoduché, ale tvrdím, že je to postačujúce. Mám tiež túto skúsenosť, pretože doteraz som takto hľadal svojich dodávateľov. Vedel som však aj od iných ľudí, že ak má niekto možnosť „vybehnúť“ na veľtrh priamo do Číny, tak je to úplne iný rozmer a dajú sa týmto spôsobom mnohé veci dosť urýchliť. Niekedy totiž telefonické alebo mailové diskusie s potencionálnym dodávateľom na druhom konci sveta (obzvlášť v Číne) trvajú naozaj dlho. Povedal som si teda, že aj ja chcem mať skúsenosť so „sourcingom“ priamo v Číne. A keď sa mi naskytla možnosť pripojiť sa ku skupine amerických podnikateľov na Amazone, tak som neváhal. Síce som už v Číne pred tým raz bol ako turista, ale vravel som si, že bude určite lepšie ak na ten obrovský veľtrh nepôjdem prvýkrát úplne sám.

Všetky moje skúsenosti z návštevy tohoto veľtrhu som zhrnul v e-booku, ktorý je zdarma a volá sa Ako navštívite najväčší veľtrh v Číne CANTON FAIR (a nestratíte sa tam). Je to návod na vycestovanie, ktorý môžete použiť aj vy. Zhrnul som v ňom všetko podstatné, čo potrebujete vybaviť pred svojou cestou. Alebo ako si tam svoj pobyt naplánovať tak, aby ste ho strávili čo najefektívnejšie a nemuseli zbytočne míňať čas. E-book si môžete stiahnuť na tomto odkaze. Myslím si, že je to užitočný dokument, veď sú v ňom samé praktické informácie.

Príprava

Akonáhle som potvrdil termín mojej účasti a zaplatil som za letenku, bol som vnútorne nastavený tak, že tam idem sám. Vedel som, že sa až na mieste stretnem s ľuďmi z našej skupiny. Nejako som nedúfal, že by aj niekto ďalší z mojich známych mohol mať záujem o takéto podujatie, keďže tentoraz som to vôbec nespájal s cestovaním. Poňal som tento výlet výlučne ako týždňovú služobku, keďže som chcel byť čo najkratšie od svojich dievčat.

Našťastie ma však mjuro-a-jaoja optimistickejšia žena presvedčila, aby som sa predsa len spýtal suseda Jura, či by sa aj on nechcel pripojiť ku mne. Vo vnútri som síce nedúfal, že pôjde, ale opýtal som sa. No a čo sa nestalo, Juro mi to potvrdil bez nejakého väčšieho zaváhania. Super! Takže som nemusel cestovať sám, veď o čo lepšie je cestovať s parťákom. Bohužiaľ (alebo našťastie :-)) sa opäť raz mojej Slávke podarilo to, v čo ja som najprv ani nedúfal alebo neskúsil.

Letenku do čínskeho Cantonu sme si zarezervovali cez Pelikan.sk a ubytovanie cez Booking.com. To sme urobil hneď ako prvé, pretože nemám rád čakanie na poslednú chvíľu. Bolo to asi 4 mesiace pred cestou.

Letenka stála cca 500 EUR a ubytovanie cca 600 EUR pre oboch, keďže sme mali spoločný apartmán. Ubytovanie nie je najlacnejšie, hľadali sme ho troška dlhšie, pretože sa mi zdala byť tá cena pomerne vysoká na ázijské pomery. Ale pochopil som, že v čase veľtrhu sú jednoducho ceny ubytovania v okolí výstaviska také rozkvitnutejšie :-).

Okrem toho bolo treba ešte vybaviť si víza, pozvanie na veľtrh, registračnú kartu návštevníka a pripojenie na internet. Podrobnejšie o tom píšem v ebooku. To je asi všetko, čo treba mať vybavené vopred. Víza sú samozrejme nevyhnutné, ostatné veci sa dajú riešiť aj na mieste, ale zabralo by to tam viac času, tak preto sme to vybavili už doma.

Cesta

Leteli sme s leteckou spoločnosťou Air China z Viedne a mali sme dve medzipristátia v Mníchove a Pekingu. Pravdupovediac som zažil už aj lepšie letecké spoločnosti s lepším jedlom a servisom, ale tak vydržali sme. Vyklímovali to tam tie naše letušky tak, že som bol väčšinu cesty v mikine s kapucňou, ale tak aspoň som mal súkromie :-). Cestu tam sme zvládli podľa plánu, čo bolo dobré, pretože hneď za pár hodín v ten večer sme mali uvítacie stretnutie so skupinou, ku ktorej sme sa tam pripojili.

Po prílete do Cantonu sme sa taxíkom dostali do hotela, čo trvalo ešte skoro hodinu v tomto 14 miliónovom mestečku. Rýchlo sme sa vybalili a išli sa navečerať. Našťastie hneď pri našom hoteli boli viaceré lokálne reštaurácie, takže bolo z čoho vyberať. Aj keď samotný proces výberu jedla v Číne je kapitola sama o sebe, vždy sa nám našťastie podarilo pomocou vizuálnych podnetov vybrať to, čo sme chceli. Už z predchádzajúcej návštevy Číny som vedel, že tam ak niekto nevie po anglicky, tak to platí doslova a tak bolo aj teraz.

Po tom, čo sme zjedli taštičky z cesta plnené hubovou náplňou (na odporúčanie istého Rusa, ktorý ich tiež baštil pri vedľajšom stole), vyrazili sme do metra. Dohodnuté miesto nášho stretnutia bolo vzdialené dve zastávky metrom od nášho hotela. Na počudovanie sme sa v metre zorientovali rýchlo, naozaj to tam majú vyriešené prehľadne a zrozumiteľne aj pre takých zahraničiarov ako sme my.

Workshop

skybar-cantonHotel, v ktorom sme sa mali stretnúť bol krásny. Naše miesto stretnutia sme mali na štvrtom poschodí na terase lobby baru. Zoznámili sme sa s ostatnými ľuďmi, každý z nás povedal svoj životný príbeh v troch vetách, dali sme nejaký drink a zanedlho sme išli naspäť na hotel, keďže sme boli unavení z cesty. Nasledujúce dni nás čakal so skupinou v tomto hoteli workshop o podnikaní na Amazone, tak som chcel byť na druhý deň aspoň čiastočne svieži, aby som vnímal.

workshopDva dni sme absorbovali celkom zaujímavé skúsenosti ostatných predajcov na Amazone. Väčšina z nich pochádzala z USA a Kanady, zostatok bol z iných krajín. Z naších končín sme tam boli iba my dvaja s Jurajom.

Veľtrh

Boli sme však už plní očakávaní ako bude asi prvý deň veľtrhu vyzerať. Pre veľtrh sme mali k dispozícii necelé štyri dni. Našťastie nám skúsení účastníci vysvetlili na čo sa máme každý deň zamerať tak, aby sme čas strávený tam využili čo najefektívnejšie (podrobnejšie to popisujem v e-booku). Táto akcia je jednoducho tak obrovská, že nie je možné tam vidieť úplne všetko, preto by sme to ani nemali očakávať. Prvý deň sme venovali výlučne „screeningu“, to znamená zmapovaniu toho, čo presne kde je, aby sme potom na ďalšie dni vedeli kam presne ísť. Do nejakých hlbších debát s vystavovateľmi sme sa preto púšťali až na ďalšie dni a nie hneď na začiatku.

Najprv sme mali tendenciu chodiť s Jurajom spolu, ale veľmi rýchlo sme zistili, že tak by nám všetko trvalo o dosť dlhšie, keďže každého zaujímalo niečo iné. Tak sme to riešili tak, že sme si dávali stretnutie na konkrétnom mieste každé 3-4 hodiny. Takto to prebiehalo až do konca veľtrhu.

veltrh-canton2Celý veľtrh sa koná dvakrát ročne a je rozdelený na tri fázy. Každá fáza je zameraná na určité druhy tovaru, my sme si vybrali druhú fázu, kde boli veci z oblastí kuchyňa, domácnosť, záhrada, darčeky, hračky, atď. Podrobné informácie o veľtrhu sú na stránke cantonfair.net. Môžete si ho však predstaviť ako jedno obrovské výstavisko s viac ako 20 tisíc vystavovateľmi, ktorí ponúkajú všetko, čo vás napadne plus nové veci, ktoré ste ešte nevideli. Netreba si pod tým mýlne predstavovať nejaké čínske trhovisko, ale normálnu výstavu, kde výrobcovia predstavujú svoje produkty, ktoré bežne doma používame aj u nás. Normálne kvalitné produkty. Vyzerá to tam takto:

Výhodou bolo aj to, že s dohovorením sa po anglicky nebol žiaden veľký problém, pretože asi každý vystavovateľ mal vo svojom stánku niekoho s aspoň pokročilou úrovňou angličtiny.

Zhodnotenie

Pre mňa bol tento veľtrh prínosný, pretože som si odtiaľ priniesol nové kontakty a nápady pre ďalšie produkty. Určite hodnotím túto cestu pozitívne a myslím, že som tam nebol naposledy. Chcel by som niekedy navštíviť zasa ďalšiu fázu tohoto veľtrhu alebo prípadne ďalší veľtrh YIWU (ďalší obrovský čínsky veľtrh pre veľkoodberateľov), ktorý sa nachádza kúsok od mesta Shanghai.

Celý tento výlet bola pre mňa zaujímavá skúsenosť a to aj napriek tomu, že naspäť sme cestovali o skoro o celý deň dlhšie kvôli zlému počasiu, zmeškanému letu. To však asi k dlhým cestám jednoducho niekedy patrí, nedá sa to predvídať.

Žiadalo by sa mi teraz ešte viac písať o tom napríklad, aký bol náš denný program, ako sme sa v Číne stravovali, ako sme v meste cestovali, koľko ma táto cesta stála a pod. Ale to by som už prepisoval niektoré časti z e-booku a to nie je účelom tohoto článku.

Ak vás táto téma zaujala a chceli by ste sa dozvedieť viac detailov, stiahnite si e-book Ako navštívite najväčší veľtrh v Číne CANTON FAIR na tomto odkaze. Po jeho prečítaní budete mať všetky podstatné informácie na to, aby ste si vašu cestu na veľtrh CANTON FAIR sami naplánovali a vycestovali. Ja urobím to isté, keď budem plánovať ďalšiu návštevu veľtrhu. Naozaj to nie je nič zložité, aj keď je to v Číne :-).

Ak vám môj e-book nejakým spôsobom pomôže alebo inšpiruje vás k tejto ceste, tak vám budem vďačný, ak mi dáte o tom vedieť.

Miloslav Ježo
Som Online Business Mentor. Pomáham zamestnaným ľuďom s vytvorením ich vlastného podnikania. Postupne, malými krokmi, bez stresu, popri práci. Od úplných začiatkov, keď ešte častokrát netušia akú hodnotu môžu ponúknuť, cez vytvorenie svojej ponuky až po prvé predaje. Cieľom je, aby sa venovali tomu, čo ich naozaj baví a vedeli na tom zarábať. Touto cestou som si prešiel a môžem ňou previesť aj vás. Tu je viac informácií o mne a o mojom mentoringovom programe. Predával som aj na Amazone v USA a napísal som o tom Návod na zarábanie cez Amazon.
Comments

Add a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov