Koľko zaplatím Amazonu ak tam chcem predávať svoj produkt?

Ten kto sa zaujíma o podnikanie na Amazone, sa už pravdepodobne stretol s pojmom FBA. „Fulfillment by Amazon“ je služba, ktorú Amazon poskytuje predajcom obchodujúcim na jeho platforme. Znamená to, že predajca naskladní svoje zásoby do skladu Amazonu, ktorý potom už rieši za neho distribúciu k jednotlivým zákazníkom.

Ak si predajca zvolí FBA službu, nemusí chodiť na poštu a odosielať každý balík zákazníkovi, taktiež nemusí baliť svoje produkty. Jeho produkt je naskladnený v Amazon sklade a o všetko ostatné sa postará Amazon. Koľko si Amazon za túto službu účtuje? Odpoveď nám vie dať nástroj zvaný FBA Calculator.

FBA Calculator je tzv. kalkulačka poplatkov, ktoré si Amazon strháva z každého predaja, za to, že na Amazone predávame svoj produkt.

Poďme sa teda pozrieť ako si môžeme vopred vypočítať približnú sumu poplatkov, ktorú si Amazon účtuje za to, že tam predávame svoj produkt a využijeme FBA.

 

Ako si vypočítame sumu poplatkov za službu FBA – krok za krokom

 

  1. Použijeme nástroj FBA Calculator. Do vyhľadávača Google napíšeme „FBA calculator“, klikneme na prvý odkaz alebo priamo sem.
  1. Do poľa Find your product on Amazon.com vpíšeme názov nášho produktu. Napríklad, ak budeme predávať kefu na čistenie grilov do poľa vpíšeme „grill brush“ a pod.
  1. Objavia sa nám podobné produkty aké sa na Amazone momentálne predávajú a vyberieme ten ktorý je najbližší nášmu produktu (váhou, rozmermi, atď.)
  1. Akonáhle si vyberieme produkt, objavia sa nám dva stĺpce a to „Your Fulfillment“ a „Amazon Fulfillment“.
  1. Do prvého riadku Item Price vložíme očakávanú predajnú cenu nášho produktu, napr. 20$ do obidvoch stĺpcov.
  1. Následne sa nám objavia grafy a čísla. V stĺpci Amazon Fulfillment, v riadku Cost Subtotal je čiastka, ktorú si Amazon bude za svoje služby pri tomto produkte účtovať. V riadku Margin Impact je potom čiastka, ktorá nám z Amazonu príde na náš bankový účet. Amazon však upozorňuje, že tieto čísla nie sú celkom presné ale orientačné, ale zo skúseností viem, že rozdiel od skutočnosti je minimálny.

 

Tento príklad sa týkal amerického Amazonu. Ak však chceme náš produkt predávať v Európe, postupujeme podobne, akurát treba do vyhľadávača Google zadať FBA calculator UK alebo DE. V pravom hornom rohu si vyberieme krajinu pre ktorú ideme vypočítať FBA poplatky.

FBA Calculator2

Takáto simulácia poplatkov nám slúži na to, aby sme si sa vedeli rozhodnúť či sa nám táto služba od Amazonu vyplatí alebo nie. Môžeme sa rozhodnúť ísť cestou FBM (Fulfillment By Merchant) to znamená, že zákazníkom budeme tovar posielať sami. To bol ten prvý stĺpec v FBA kalkulačke – Your Fulfillment. Táto metóda môže byť pre nás vhodná ak by sme chceli predávať náš produkt na Amazone v Európe, keďže náklady na poštovné vrámci EU nie sú až také vysoké v porovnaní s posielaním do zámoria. Ak však chceme predávať produkt na Amazone v USA, určite je vhodnejšia metóda FBA.

Ak sa chcete dozvedieť viac o podnikaní na Amazone, sledujte môj blog miloslavjezo.sk alebo miloslavjezo.cz, prípadne si stiahnite môj e-book zdarma, kde celý proces popisujem podrobnejšie.

 

Miloslav Ježo
Som Online Business Mentor. Pomáham zamestnaným ľuďom s vytvorením ich vlastného podnikania. Postupne, malými krokmi, bez stresu, popri práci. Od úplných začiatkov, keď ešte častokrát netušia akú hodnotu môžu ponúknuť, cez vytvorenie svojej ponuky až po prvé predaje. Cieľom je, aby sa venovali tomu, čo ich naozaj baví a vedeli na tom zarábať. Touto cestou som si prešiel a môžem ňou previesť aj vás. Tu je viac informácií o mne a o mojom mentoringovom programe. Predával som aj na Amazone v USA a napísal som o tom Návod na zarábanie cez Amazon.
Comments

Add a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov