Mojich 8 tipov – Október 2016

Ako sa dá zarábať vďaka Instagramu? Aké je tajomstvo výnimočných výkonov? Ktorý nástroj použiť na zmenšenie veľkosti vášho videa? Aký software môže slúžiť na zachytávanie vašich myšlienok a úloh, aby ste na niečo nezabudli? Prečo tento svoj článok začínam práve takýmto odstavcom? Ak vás tieto témy zaujímajú, v článku píšem o tom podrobnejšie.

Tak ako veľa ľudí v dnešnej dobe, aj ja čelím pretlaku informácií rôzneho druhu, ktoré sa ku mne dostávajú. Mnohé z nich sú však natoľko zaujímavé, že je podľa mňa škoda nepodeliť sa o ne.

Svoj pracovný čas sa stále učím využívať čo najefektívnejšie. Rozhodol som sa však, že si nájdem priestor na to, aby som každý mesiac napísal takýto druh článku. V ňom by som chcel ďalej posunúť to najzaujímavejšie zo svojho biznis života, s čím som sa za uplynulý mesiac stretol alebo čo nové som sa naučil. Zatiaľ to vidím na tieto kategórie:

 • Najzaujímavejší článok
 • Najužitočnejšia kniha
 • Zaujímavý príspevok na Instagrame
 • Tip na zvýšenie produktivity
 • Užitočný nástroj alebo aplikácia
 • Novinka, ktorú som sa naučil
 • Zaujímavý produkt alebo značka
 • Citát, ktorý ma zaujal

Snažím sa byť čo najvýstižnejší, koniec-koncov písanie nejakého balastu mi aj tak nikdy nešlo:-). Tak poďme rovno k veci.

 

1. Článok

To, že naujúspešnejší český moderátor Leoš Mareš zarába slušné peniaze ste asi vedeli. Ale vedeli ste aj to, že väčšina z jeho príjmov pochádza z Instagramu? Na celom tomto príbehu ma zaujalo to, že tento pánko:

 • dodnes nemá účet na Facebooku alebo Youtube
 • využíva iba u nás pomerne menej rozbehnuté platformy ako Instagram, Twitter, Snapchat, Periscope
 • donedávne nevedel skoro vôbec robiť na počítači
 • celú svoju činnosť na sociálnych médiách si spravuje sám.

maresAko Leošova stratégia funguje? Dnes má na Instagrame viac ako 330 tisíc followerov. Niekoľkokrát za deň vypúšťa do sveta príspevky zo svojho života a z času na čas tam u mne zapracuje aj nejaký propagačný príspevok, v ktorom spomenie konkrétny produkt. Nerobí to však prvoplánovo a vtieravo, preto mu to funguje. Spolupracuje takto s približne dvadsiatimi veľkými značkami, ktorým sa takéto promo oplatí a platia mu za to krásne peniaze. 50 tisíc českých korún za jednorázový príspevok, viac fotiek alebo videí stojí 100-150 tisíc CZK. Prípadne mesačná kampaň stojí 350 tisíc alebo ročná spolupráca aj milión.

Takže takto sa ten pán Leoš pretĺka životom…:-). Možno si poviete, že čo je na tom divné, keď je to známy človek… Pravda je však taká, že známych ľudí je veľa ale takto si na Instagrame v Čechách a na Slovensku kraľuje iba on. A to ma na tom zaujalo, ako to vlastne robí, prečo sa takto darí práve jemu. Veľmi zaujímavý článok v septembrovom vydaní. Zdroj: Forbes CZ

 

2. Kniha

Gary Keller, Jay Papasan: Jediná vec (originál: The ONE Thing)

jedina-vecMyslím, že toto bude jedna z mojich prelomových kníh, ktoré som prečítal a ktoré ma reálne ovplyvnili. Zatiaľ ju stále vstrebávam. Celá kniha je v podstate o tom, ako:

 • sa zamerať na jednu vec a nie na mnoho iných. To je práve oblasť, kde mám veľké rezervy a čo mi zatiaľ vôbec nejde. Nie je možné robiť naraz viacero vecí správne a efektívne, multitasking je hlúposť (aj ja som svojho času napísal o tom tento článok).
 • si vybrať z mnohých úloh práve tú správnu, na ktorú sa v daný deň sústredíme.
 • postupovať, aby sme urobili jedinú vec na daný týždeň, mesiac, rok…

Táto kniha nám ponúka konkrétne kroky ako si nájsť svoje smerovanie a ako sa k nemu dostať postupne vďaka tomu, že si osvojíme zameranie (focus) vždy na jedinú vec. Je v nej podľa mňa toľko dobrých rád, že som si ju musel zrešeršovať, aby som z toho niečo mal a nepozabúdal ich.

 

3. Instagram

ferrissTim Ferriss vydáva novú knihu! Volá sa Tools of Titans: The Tactics, Routines, and Habits of Billionaires, Icons, and World-Class Performers.

Dozvedel vďaka tomuto jeho príspevku na jeho Instagrame:

Potom, čo ma jeho prvá kniha Štvorhodinový pracovný týždeň nakopla k tomu, aby som dal konečne v zamestnaní výpoveď a začal podnikať, tak som neváhal a okamžite si objednal aj túto jeho novú knihu. Zatiaľ som ju nevidel, pretože sa iba predobjednáva, vyjde až 6. decembra. Dúfam, že tento americký chalanisko nesklame ani tento raz.

 

4. Produktivita

Môj dnešný tip na lepšiu produktivitu je: Evernote. Stiahnite si tento nástroj a používajte ho. Je to bomba, mám ho na svojích dvoch počítačoch a na mobile. Používam ho hlavne na zachytávanie mojich myšlienok a úloh, ktoré potrebujem vykonať. Ak ma niečo napadne, tak to už nezapisujem na papieriky alebo niekam do mobilu. Dávam to sem na jedno miesto. A čo je najlepšie, tak tento záznam môže byť vo forme videa, audia, fotiek, textu. Čiže ak vidím niečo zaujímavé, odfotím to a pošlem si do Evernote. Alebo ak sa mi nechce písať, zapnem mikrofón a pošlem zvukový záznam. Automaticky sa mi to zosynchronizováva na 3 miestach. Raz za niekoľko dní si upracem vstupnú schránku a na nič som tým pádom nezabudol. Už viac nepotrebujem rozmýšľať, kam som si čo poznačil a to je super.

Evernote je zdarma pri používaní na dvoch zariadeniach. Keďže ja ho používam na troch, tak ma stojí nejakú dvacku na rok.

 

5. Nástroj/Appka

Handbrake – Vygooglite si handbrake.fr. Tento šikovný nástroj používam na zmenšenie veľkosti videa. Ak ste vytvorili nejaké svoje video, zvyčajne býva v „surovom“ stave príliš veľké. Potom ako urobíte všetky nevyhnutné úpravy a zfinalizujete ho, môže mať aj 100 Mb. Stiahnite si Handbrake na váš lokálny disk, naimportujte video, ktoré potrebujete zmenšiť a vyberte kam sa má uložiť jeho zmenšená verzia. To je celé. Handbrake je zdarma.

handbrake

 

6. Novinka

Každý dobrý článok by mal mať perex. To je odstavec medzi nadpisom a samotným článkom. Na čo nestačí upútať titulok, ďalej rozvádza perex. Je to v podstate taký ochutnávkový text celého článku. Perex by mal obsahovať jeden alebo dva najhlavnejšie benefity z celého článku. A tiež troška viac, vo viacerých slovách rozviesť nadpis. Jednoducho povedané, perex slúži na to, aby udržal čitateľa, ktorý sa zastavil pri našom článku. Zaujal ho nadpis a perex ho má utvrdiť v tom, aby sa do článku aj naozaj začítal.

Žurnalistiku som nikdy neštudoval, takže postupne objavujem aj takéto rôzne tajomstvá…:-). Konkrétne za túto vedomosť vďačím českému copywriterovi Ottovi Bohušovi, ktorý odporúča používať perex aj na domovských stránkach webov, nielen v článkoch.

 

7. Produkt/Značka

obalNedávno ma zaujal takýto praktický obal na telefón, vďaka ktorému si môžete vášho miláčika prilepiť na stenu alebo na zrkadlo. Prípadne ho môžete využiť ako statív pri fotení alebo natáčaní videa.

Hneď ako ma zasiahla reklama s týmto produktom som si ho objednal, pretože som chcel vyskúšať, ako to funguje a či naozaj dobre drží, keď sa takto prilepí. Môžem potvrdiť, drží dobre a funguje tak ako ho prezentujú aj v tomto videu: youtu.be/VDWfn5ej2uo.

 

8. Citát

Ak je neusporiadaný stôl znakom neusporiadanej mysli, čoho je potom znakom prázdny stôl?

Albert Einstein

Aj tento citát je vlastne spôsob, ako si môžem sám pred sebou zdôvodniť ten ukrutný bordel, ktorý dlhodobo na svojom stole pestujem :-).

 

Ak by ste si našli 10 sekúnd a poslali mi váš názor, či vám takýto druh komunikácie odo mňa príde užitočný alebo nie, bol by som vám veľmi vďačný. Prípadne ak máte nejaký ďalší nápad, čo by ste uvítali, tip na zlepšenie alebo aké nástroje používate vy, pokojne mi napíšte do komentu pod článok.

Verím tomu, že aspoň niektoré z mojich tipov budú bude pre vás užitočné.

Miloslav Ježo
Som Online Business Mentor. Pomáham zamestnaným ľuďom s vytvorením ich vlastného podnikania. Postupne, malými krokmi, bez stresu, popri práci. Od úplných začiatkov, keď ešte častokrát netušia akú hodnotu môžu ponúknuť, cez vytvorenie svojej ponuky až po prvé predaje. Cieľom je, aby sa venovali tomu, čo ich naozaj baví a vedeli na tom zarábať. Touto cestou som si prešiel a môžem ňou previesť aj vás. Tu je viac informácií o mne a o mojom mentoringovom programe. Predával som aj na Amazone v USA a napísal som o tom Návod na zarábanie cez Amazon.
Comments

Add a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov