Tržba 3900 EUR za 5 mesiacov s predajom detského glóbusu na Amazone!

amazon_misjak3Príbeh ďalšieho Slováka, ktorý sa rozhodol predávať na Amazone. Dušan Mišjak zo Žiliny ponúka svoju autentickú skúsenosť s predajom cez internet v USA. Otvorene hovorí o tom, aký produkt predáva, prečo si ho vybral a ako sa mu zatiaľ darí. Hovorí však aj o svojej skúsenosti so svojím druhým a menej úspešným produktom a ako sa z toho poučil.

Keď som Dušana oslovil, či by sa nechcel podeliť o svoje skúsenosti z podnikania na Amazone aj s čitateľmi môjho blogu, tak s radosťou súhlasil. Mňa to samozrejme potešilo tiež, a nielen preto, že nasledoval môj Návod na zarábanie cez Amazon. Aj keď tentoraz bola Dušanova preferencia odpovedať mi v písomnej forme a nie formou Skype dialógu, tak ako som to robil vo svojich doterajších rozhovoroch, na hodnote informácií to však vôbec neubralo.

Výsledok našej konverzácie ma milo prekvapil. Vznikol z nej cenný materiál, ktorý môže pomôcť ďalším ľuďom zvažujúcim ako začať podnikať. Mám rád úprimné a autentické rozhovory a toto je jeden z nich.

 

Mohli by ste sa stručne predstaviť, napísať niečo o sebe, odkiaľ ste, čím sa presne zaoberáte ?

Volám sa Dušan Mišjak a som zo Žiliny. Mám 22 rokov a zaoberám sa všetkým možným, len aby som nemusel byť 40 rokov zamestnancom. Preto som sa pustil aj do Amazonu a začal budovať vlastnú značku. Toto je moja prvá skúsenosť s predajom fyzických produktov a považoval som to za veľkú výzvu. Predsa len nájsť správny produkt, zvoliť správneho dodávateľa a dohodnúť si slušné podmienky a v neposlednom rade zvládnuť marketing nie je len tak. Chce to trochu odvahy a pár desiatok hodín práce, ktorá však tak skoro nekončí, keďže je stále čo rozvíjať a zlepšovať. Amazom ma však ešte neživí a každý zarobený peniaz na Amazone znovu reinvestujem. Okrem Amazonu rozbieham aj iné veci a popri tom stále pracujem ako zamestnanec, hoci som si dal za cieľ, že do konca roka rozbehnem predaj na Amazone do takej miery, aby ma uživil a mohol som dať výpoveď. To mi však trochu skazil nový produkt (môj druhý), ktorý som neplánovane a zbrklo naskladnil na Amazon a ukázalo sa že je stratový.

Aký je váš najlepší výsledok na Amazone ?

Koncom mája som už mal produkt na sklade v Amazone. Trvalo mi asi mesiac kým som produkt vybral, zvolil dodávateľa a nechal ho poslať do Amazonu. Prvý predaj bol hneď na druhý deň, samozrejme za zľavový kupón kvôli reviews. Prvého júna som mal svoj prvý organický predaj. Odvtedy sa predaje držali na 1-4 kusy za deň. Sú dni kedy je predaj nulový, to sa stáva väčšinou cez víkendy. Najviac sa mi podarilo predať 15 ks za jeden deň. Stále mám nastavenú promotion, že ak zákazník kúpi 2 a viac ks produktov, tak dostane 30% zľavu, pretože často sa stáva, že zákazník kúpi 2 a viac kusov. Raz niekto kúpil 10 ks naraz. Takže od prvého predaja som predal spolu okolo 260 kusov s tržbou niečo cez 3900€. Na jeden mesiac to je v priemere 780 € s 52 kusmi predaných mesačne. To je okolo 1,7 ks predaných za deň. Môj cieľ je dostať sa na 10 ks denne, čo však teraz trocha sťažil sám Amazon úpravou pravidiel týkajúcich sa reviews za promo kupóny, keďže už viac nie je možné pýtať za zľavový kupón recenziu na produkt. Teraz však veľmi záleží na tom, aby bol produkt naozaj kvalitný.

Kde ste sa o podnikaní na Amazone dozvedeli a čo vás na tomto podnikaní zaujalo ?

O podnikaní na Amazone som sa dozvedel vďaka veľkej kampani, ktorá bola minulý rok na český kurz v ktorom učili ľudí ako rozbehnúť biznis na Amazone. Určite viete ktorý kurz mám na mysli. Pre mňa bol však drahý a tak som hľadal nejakú náhradu. Objavil som tento váš blog a k nemu aj váš e-book Návod na zarábanie cez Amazon. Išiel som podľa neho a našiel som v ňom všetky informácie ktoré som potreboval, aby som dostal a predával svoj produkt na Amazone. Dlhšie som váhal či to s Amazonom skúsim, nakoniec ma zaujalo to, že niekto bude vlastniť niečo, čo ja predávam. Pustil som sa do toho viac menej bez očakávaní, veď prinajhoršom si vyskúšam svoju angličtinu a zistím ako ide angličtina Číňanom :).

Čo ste robili pred tým, než ste začali s Amazonom ?

Predával drogy. Ale nie, robím si srandu :D. Pred Amazonom som stále hľadal niečo, v čom by som mohol podnikať. Tým, že som začal s podnikaním na Amazone, som neprestal hľadať ďalšie možnosti a iné cesty, ale Amazon mi celkom sadol, hoci zožerie viac času, než som spočiatku predpokladal. Samozrejme musím dodať, že aj nervov. Občas ma to štve, ako sa niektorí zákazníci správajú. Chcú refund a pritom dostali produkt za pár centov za kupón a pritom sa vyhrážajú, že ak im tie peniaze nevrátite, tak dajú zlú recenziu. Nie vždy je však na prvý pohľad nepríjemné správanie zákazníkov zlé. Raz mi jedna pani dala „3-stars review“ a v nej napísala, že produkt je dobrý, len kvôli cene dala tri hviezdičky. Zamyslel som sa a zistil som, že skutočne som moc drahý. Znížil som cenu o 9 USD a stále mi ostávala pekná marža. Napísal som jej, poďakoval a dal som jej vedieť o novej cene. Upravila svoju recenziu a pridala jednu hviezdičku. Treba byť flexibilný. Občas má zákazník pravdu, nie však vždy.

amazon_misjak1Ako dlho už na Amazone predávate a koľko máte produktov ?

Predávam od konca mája 2016, teda dnes v októbri to už bude skoro 5 mesiacov. Na Amazone mám dva produkty a predávam iba na americkom trhu. Môj prvý produkt bol kľúčový a ukázal sa aj ako ziskový. Dal som si na ňom veľmi záležať. Druhý produkt bol zbrklo vybraný, vybral som ho bez ohľadu na to akú veľkú konkurenciu má. Boli to slnečné okuliare. Predávam tak 3 kusy za týždeň, ale je to hrôza. Veď na Amazone je najmenej 10 veľkých značiek a medzi nimi je aj Ray-Ban, čiže keby som si to pred tým trošku premyslel, dnes som mohol mať viac peňazí, ktoré som mohol investovať do pôvodného produktu. Však ako sa hovorí: “Keď je hlúpa hlava, tak je prázdna peňaženka.” Či nie ? Nehovorí so to tak ? 😀

Ako dlho trvalo, kým ste dostali svoj produkt na Amazon ? (čas, odkedy ste sa začali Amazonom zaoberať až po naskladnenie produktu)

Asi mesiac mi trvalo, kým som dostal svoj produkt do skladov Amazonu od doby keď som sa s istotou rozhodol, že začnem s podnikaním na Amazone. Mohlo to byť aj skôr, lenže boli tam nejaké problémy s dodávateľom. Tovar už bol zaplatený a vyrábal sa. Prišiel deň, kedy ho mali odoslať, ale nikto sa neozýval. Asi tri dni som im písal, vtedy som s nimi komunikoval iba cez emaily, ale nikto nič. Písal som aj na podporu Alibaba (Alibaba.com je najväčší čínsky portál pre dodávateľov – pozn. autora) a sľúbili, že dodávateľa kontaktujú. Nakoniec asi po týždni sa mi ozvali, ospravedlnili a tovar s meškaním siedmich dní odoslali. Ukázalo sa, že chlapíka, ktorý mal na starosti moju objednávku prepustili a kým ju prebral niekto iný, tak som sa mohol od nervov roztrhnúť. Sľúbili mi však zľavu na ďalšiu objednávku.

Ako dlho trvalo, kým ste predali prvý produkt ? (čas od naskladnenia po prvý predaj)

Prvý organický predaj som mal po šiestich dňoch od naskladnenia.

Aké pocity vo vás zbudil prvý predaj ?

Žiadne. O tom prvom organickom predaji som sa dozvedel až o týždeň neskôr. Riešil som reviews, listing, fotky a iné veci, a popri tom som zabudol sledovať či už som niečo organicky predal. Možno ma to trochu prekvapilo, tak skoro som prvý predaj nečakal.

Popíšte prosím, ako ste vybrali svoj produkt.

Tak tu sa asi trochu rozpíšem. Prvý produkt som začal vyberať podľa návodu vo vašom e-booku. Jednoducho som si pozrel bestseller produkty a hľadal, čo sa už predáva. Pár som ich našiel, ale nijak ma to nenadchlo. Vedel som, že ich musím nejako vylepšiť, a tak som sa dlhé hodiny trápil a behal po Alibabe, aby som našiel “to pravé”. Nenašiel som a tak trochu frustrovaný som vypol počítač. Zobral kus papiera, pero a začal písať produkty, ktoré by som si ja sám kúpil. Napadlo ma asi päť produktov. Vybral som jeden z nich. Bol to detský glóbus.

Prikladám aj odkaz: https://www.amazon.com/dp/B01EJH8Z3S

globe_1200x900Viem, že väčšina ľudí svoj produkt neprezradí, mne to je však jedno. Kľudne si ho pozrite. Detský glóbus ma nadchol. Vždy som chcel na svojom stole glóbus. Už ako malé dieťa sa mi glóbusy páčili. Pozrel som konkurenciu, bola v pohode. Bestseller mal BSR (Best seller rate – poradie v rebríčku predajnosti – pozn. autora) niečo okolo 2000. To mi stačilo, produkt bol vybraný. Potreboval som ho však nejako vylepšiť, logo na obale nestačí, a tak som dal výzvu svojím dodávateľom. Mal som troch dodávateľov na tento detský glóbus. Každému z nich som povedal, že potrebujem nejakú drobnosť ku glóbusu. Niečo ako darček. Každý dal nejaké návrhy, ale jeden mi skoro vyrazil dych. Jeden z dodávateľov mi ponúkol malú lupu, ktorú by zabalil priamo s glóbusom. Lupa a glóbus je skvelá kombinácia, ktorá ma tak trochu odlíši od ostatných predajcov glóbusov. Môj glóbus je jeden z tých lacnejších a menších, ale určite nejedného zákazníka poteší. Mal som produkt, z ktorého som bol nadšený a o to mi na začiatku išlo.

Ako ste hľadali dodávateľa ?

Hľadal som ho cez Alibabu, je z Číny a spočiatku bola komunikácia s ním dosť zdĺhavá, keďže sme komunikovali iba cez email. Ako som vyššie spomínal, keď mi mal už odoslať tovar do Amazonu, tak sa mi týždeň neozýval. Potom, keď sa to všetko vysvetlilo som si ho pozval na Skype a odvtedy s ním už komunikujem iba cez Skype. To čo sme emailami riešili 3 dni, tam to vyriešime za hodinku. Môj dodávateľ ma celkom jednoduchú angličtinu a to mi vyhovuje, keďže ja tiež nie som nejaký profík. Rozumieme si a vždy sa dá s ním dohodnúť. Koniec koncov vďaka nemu predávam s glóbusom aj lupu.

Koľko kusov ste sa rozhodli na prvý krát objednať ?

216 kusov. 3 kartóny a v každom 72 kusov.

Ako ste vytvorili svoju značku ?

Logo som si nechal urobiť na jaspravim.sk za 13 €. Dizajn obalu som nemenil, iba som naň nechal nalepiť logo. Pri odbere viac kusov si ho neskôr prispôsobím.

Ako vysoká bola vaša pamazon_misjak2croppedrvá investícia do tohto prvého produktu ?

Okolo 1100 USD.

Ako ste rozbehli predaj svojho výrobku ?

Po naskladnení som začal so získavaním prvých reviews. Keď som ich mal 10, tak som spustil reklamu na Amazone. Potom som ďalej získaval reviews a s počtom týchto hodnotení stúpal aj počet predaných kusov. Dnes ich mam 52 a plánoval som ich získať minimálne 150, ale nové pravidlá Amazonu to trochu skomplikovali, keďže už nie je možné získať reviews za zľavený produkt.

Má podľa vás zmysel naša uzatvorená skupina na Facebooku, ktorej ste členom ?

Rozhodne áno. Je tam veľa ľudí ktorým sa na Amazone darí a radi vždy odpovedajú na otázky ostatným členom skupiny. Po prečítaní ebooku, ale aj v priebehu prvého naskladňovania produktu som mal množstvo otázok, na ktoré som našiel v skupine vždy odpoveď. Mne osobne táto skupina veľmi pomohla a stále pomáha. Ľudia si tam radia, píšu postrehy a svoje skúsenosti.

Aké sú vaše plány, čo by ste chceli na Amazone dosiahnuť ?

10 a viac kusov predaných denne a dať výpoveď zo zamestnania, ktoré ma celkom baví, ale nie je to niečo čo by som rád robil dlhé roky. A potom pridať ďalší produkt. Už viem aký, ale ten vám neprezradím. 🙂

Keď budete vytvárať svoj ďalší produkt, čo by ste urobili inak ?

Komunikácia rozhodne už iba cez Skype. Ďalej, spočítal by som si, či sa mi to oplatí a preskúmal trh. To som pri druhom produkte podcenil, vlastne úplne vynechal. Kde je príliš veľká konkurencia, tam sa dá len ťažko presadiť. Treba dobre popremýšľať či sa v danej kategórií produkt uchytí, či ponúkne niečo nové, či jeho kvalita stojí zato.

amazon_misjak5Čo sa vám na tomto podnikaní páči ?

Je to výzva, hoci je trh na Amazone obrovský a priestoru je tam stále dosť, uspieť tam nie je až také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Najviac sa mi však páči, že počiatočné investície nie sú až také vysoké a ak sa to náhodou nepodarí, tak to až tak moc nezabolí, ale ak sa to podarí …:)

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí zvažujú podnikanie na Amazone ?

Podnikanie na Amazone je dnes populárne a veľa ľudí o ňom hovorí, že je to rýchla cesta ako vytvoriť obrovský biznis. To nie, nie je to ľahké. Čím ďalej, tým je na Amazone viac predajcov, viac produktov a menej možností ako sa tam presadiť. Stále je možnosť vytvoriť silnú a profitujúcu značku, ale je za tým aj kopec práce a aj investované peniaze do prvej zásoby. Úspech nie je istý, ale ak sa už rozhodnete do toho ísť, choďte naplno, nepochybujte a hlavne nemajte prehnané očakávania. Môže trvať aj rok, kým sa dostanete do plusových čísel. Budú dni s nulovým predajom, možno vám prídu emaily od nespokojných zákazníkov, ktorí budú chcieť vrátiť peniaze, niekto vám dá zlé hodnotenie a veľa iných vecí, ktorými sa nesmiete nechať odradiť. Prvý predaj vás poteší, ale kým sa dostanete na 10 a viac predajov denne, to chvíľu potrvá. Je to podnikanie. Niekto uspeje, niekto nie.

 

Ďakujem Dušanovi, že bol ochotný zdieľať svoju vlastnú skúsenosť s podnikaním na Amazone. Ak vás táto téma oslovila, môžete si prečítať e-book ZDARMA o tom, ako na Amazone podnikám ja. Prípadne rozhovory s ďalšími ľuďmi, ktorí sa tomuto podnikaniu tiež úspešne venujú.

Miloslav Ježo

 

P.S. Po tom, ako som s Dušanom dokončil tento rozhovor sme si potykali a sám od seba mi poslal ešte takúto reakciu. Samozrejme som sa jej veľmi potešil, tu je v pôvodnom znení :-):

Inak ešte raz chcem poďakovať za tvoj e-book. O podnikaní na Amazone tu bol jedine ten český kurz, ktorý bol drahý ako sviňa, takže si veľmi vážim že niekto ako ty napísal všetko potrebné do e-booku a predáva to za zlomok ceny. Moc mi tvoj e-book pomohol a bez neho by som na Amazone ešte nebol. ďakujem ?

Miloslav Ježo
Som Online Business Mentor. Pomáham zamestnaným ľuďom s vytvorením ich vlastného podnikania. Postupne, malými krokmi, bez stresu, popri práci. Od úplných začiatkov, keď ešte častokrát netušia akú hodnotu môžu ponúknuť, cez vytvorenie svojej ponuky až po prvé predaje. Cieľom je, aby sa venovali tomu, čo ich naozaj baví a vedeli na tom zarábať. Touto cestou som si prešiel a môžem ňou previesť aj vás. Tu je viac informácií o mne a o mojom mentoringovom programe. Predával som aj na Amazone v USA a napísal som o tom Návod na zarábanie cez Amazon.
Comments

Add a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov