10 návykov, ktoré by sme mali okamžite opustiť – 1. časť

Na úvod musím povedať, že prvých deväť návykov pochádza z pera Tima Ferrissa, z jeho knihy Štvorhodinový pracovný týždeň. Keď som si ju teraz nedávno opäť čítal, tak som si pri tejto pasáži uvedomil, že sa s jeho odporúčaniami úplne stotožňujem. A preto chcem v tomto článku napísať o nich podrobnejšie. A tiež aj o tom, ako sa mne samému darí tieto návyky opúšťať.

Počas písania ma napadol ešte ďalší, desiaty návyk (alebo zlozvyk), ktorý som doplnil na koniec.

Priznám sa, že pokiaľ som bol zamestnaný a pracoval som pre niekoho iného, tak si nepamätám, že by som sa niekedy pristihol pri intenzívnom riešení témy – čo všetko by som mal robiť inak, aby som v danom čase toho stihol urobiť viac. K takýmto úvahám ma prirodzene priviedol až život podnikateľa. Odkedy som sa rozhodol vydať na samostatnú plavbu v pracovnej oblasti, tak som bol zrazu nútený sa zamýšľať nad tým, ako stihnúť urobiť čo najviac za pracovný čas, ktorý mám v dispozícii.

Takže téma efektivity alebo produktivity v práci ma v posledných rokoch zaujíma viac, než kedykoľvek pred tým. Ak by som si naďalej „šliapal“ v režime napr. dlhých obedňajších prestávok, nespočetných diskusií s kolegami v kuchynke alebo niekoľkých cigaretkových prestávok cez deň (poznám zamestnancov, ktorý taký režim majú), tak by som na to asi veľmi rýchlo doplatil. Čas, ktorý by mi zostal na prácu by bol o niekoľko hodín kratší, takže by som menej toho vytvoril a tým pádom domov priniesol aj menej dukátov.

Preto úplne rozumiem tomu, čo odporúča Tim. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na jednotlivé body:

 1. Neprijímajte volania z neznámych čísel.

V poslednej dobe žiaľ takýchto prekvapení pribúda. Zvoní mobil, pozriem na display a vidím neznáme číslo. Tento fakt spôsobuje to, že častokrát sa už preventívne počas zvonenia nastavím negatívne, pretože očakávam, čo mi bude zasa chcieť kto ponúkať. Svoj mobil stále vnímam tak nejako intímnejšie ako napr. e-mail alebo web. Keďže svoje telefónne číslo nevystavujem hocikde, tak sa podvedome cítim „atakovaný“, keď mi zrazu zavolá nejaký zblúdilý predajca alebo anketár.

Častokrát potom reagujem podráždene, pretože to vnímam ako narušenie môjho súkromia a rušenie pri práci. Naozaj sa snažím rešpektovať snáď všetky povolania, ale vadí mi, keď niektoré sa snažia zasahovať do súkromia iných. Podobne vnímam napr. aj keď si nájdem za stieračom reklamný leták, pretože mi vadí, že sa vôbec niekto dotýka cudzieho majetku (auta) a naviac mám potom ešte starosť s vyhadzovaním odpadu.

No, ale späť k tým telefonátom. Nedá sa povedať, že by som dokázal úplne ignorovať hovory z neznámych čísel, pretože vždy mi niekde v hlave zasvieti otáznik, že čo keď je to nejaká zaujímavá príležitosť. Pravda je však taká, že som sa naučil „odmeniť“ každý nevyžiadaný telesales hovor tým, že okamžite po skončení telefonátu toto číslo vo svojom telefóne pekne dôstoje, s patričnou pietou, zablokujem. Takže druhýkrát mi už nezavolá.

Súhlasím však s Timom, že je užitočné hovory z neznámych čísel vôbec nebrať. Veľmi účinný spôsob je aj odložiť si mobil niekde úplne bokom, tak aby som nepočul ani jeho vibrovanie. Aspoň počas tej doby, keď potrebujem nerušenie tvoriť (napr. písať článok, e-book alebo rozhovor) a mať svoje pracovné flow.

 1. Nezačínajte ani nekončite deň vybavovaním elektronickej pošty.

Túto radu zďaleka nepočujem poprvýkrát. Napriek tomu, že s ňou súhlasím, stále som sa nenaučil ju dodržiavať, keďže samozrejme e-maily vidím aj vo svojom mobile.

Keď si pozeráme e-maily hneď ráno po zobudení, tak to niekedy môže poriadne zamiešať stanovenými úlohami, ktoré máme naplánované na daný deň. A zasa, keď si pozeráme e-maily tesne pred spaním, nevyriešime už aj tak nič, iba nám môžu zbytočne zamestnávať myseľ.

Viacerí majstri produktivity tvrdia, že e-maily by sme si mali pozrieť najskôr až potom, ako splníme najdôležitejšiu úlohu dňa. Ktorú sme si samozrejme naplánovali deň vopred.

Áno, ja viem, že nie vždy je možné takto fungovať, najmä u zamestnancov v mnohých firmách, kde sa častokrát komunikuje primárne cez e-maily. V takých prípadoch, by ste mohli mať problém už hneď ráno po príchode do práce, že ste si nepozreli e-mail a tým pádom ste nevideli, napr. že váš ambiciózny teamleader Milan posielal ešte včera o 23,00 hod. pozvánku na ranné telco s indami.

Avšak my podnikatelia si sami stanovujeme pravidlá, ako si zorganizovať deň. Ja som už dávno zistil, že žiadne zemetrasenie v mojom živote nenastane, ak si e-maily neskontrolujem skoro ráno a neskoro večer. Avšak to, že si e-maily pozerám príliš veľa krát za deň, rozhodne nepripisujem nutnosti, ale zlozvyku.

 1. Nesľubujte účasť na stretnutiach a telekonferenciách, ktoré nemajú jasne stanovený program a vymedzený čas.

„Zdravím Vás, pán Ježo! Mohli by sme niekedy zájsť na kávičku a porozprávať sa o tom Amazone? Navrhnite termín, pozývam Vás!“ No nenavrhnem. Časy, keď som mal priestor na kafíčka hocikedy, sú už za mnou. Svoj čas, ktorý mám vyčlenený na to, aby som niečo dosiahol si prísne strážim. Takže podobné e-maily, ktoré z času na čas dostávam sa končia veľkou väčšinou mojim poďakovaním za záujem.

Našťastie dnes nemusím čeliť tomu, že by som sa mal zúčastňovať nejakých online alebo offline stretnutí, ktoré sú z môjho pohľadu neefektívne a zbytočné. Ak sa nejakého pracovného stretnutia zúčastním, vždy viem už vopred, čoho sa týka, o čom sa budeme s druhou stranou baviť a aký to má pre mňa alebo pre ňu zmysel, keďže som sa tu rozhodol venovať svoj čas.

Samozrejme, tento bod sa týka pracovných stretnutí. Keď idem na obed s kamarátmi, tak tam nemusí byť agenda vopred stanovená, tam sa jedná o radosť a rozptýlenie :-).

 1. Nedovoľte ľuďom odbiehať od témy.

Snažme sa ísť rovno k veci. Nikdy nebol nejakým veľkým ambasádorom dlhších „small talkov“. Viac menej som vždy už podvedome čakal, kedy sa dostaneme cez povinnú konverzačnú jazdu o tom, napr. akú ste mali cestu, či aj v Bruseli teraz prší, alebo kam sa chystáte tento rok na dovolenku.

V pracovnom čase mi viac vyhovujú vecné diskusie. Raz sa mi stalo, že som prišiel na stretnutie s tým, že sa ideme baviť o možnej spolupráci v oblasti recruitingu. To bol dôvod, prečo som na stretnutie prišiel. Časom sa nám však dialóg prehupol (nie mojou vinou) do témy o možnosti investovania do nejakých fondov. Bolo mi teda jasné, o čo primárne druhej strane išlo. Takže to bol pre mňa signál, ako stretnutie čo najskôr ukončiť a pratať sa kade ľahšie. Aj vtedy som sa utvrdil v tom, že si nabudúce dvakrát rozmyslím, či sa s niekým stretnem alebo nie.

Čas je veľmi vzácna veličina, ktorú nijako nevieme oklamať. Veď vlastne o tom celom je aj tento článok.

 1. Nekontrolujte neustále e-maily, ale čítajte ich dávkovo, v určenom čase.

A opäť sme pri e-mailoch. Vybavovať e-maily sa odporúča vo vopred stanovených časoch a to len niekoľkokrát (2-3 krát) denne. Pred obedom, popoludní a možno na konci pracovnej doby. Určite však nie ráno a večer, tak ako tu už bolo spomenuté.

Je dokázané, že ak človek robí nejakú činnosť v dávkach, tak v konečnom dôsledku ho to stojí menej času. V prípade e-mailov to znamená, že ak si stanovíme určité časy cez deň, kedy budeme e-maily čítať a odpovedať na ne, tak tým strávime celkovo menej času, než keď budeme k e-mailom odbiehať 50 krát denne a snažiť sa odpovedať priebežne.

Smartfóny nám však okrem mnohých výhod spôsobujú aj to, že e-maily vidíme priamo v nich. To nás potom láka si ich neustále kontrolovať. A to v poriadku nie je. Ja sa zatiaľ pomerne nesmelo pohrávam pre mňa s revolučnou myšlienkou, že by som si skúsil odstrániť e-maily zo svojho iphonu. Cieľom je práve to, aby som nekontroloval e-maily počas celého dňa, ale iba pár krát za deň vo svojom počítači. A cez víkend ich možno nemusím vidieť vôbec.

Počas normálneho pracovného dňa by som v tom problém vôbec nevidel, keďže s počítačom som v kontakte stále. Problém by však mohol nastať, keď je človek odcestovaný a nechce so sebou všade trepať počítač. Vtedy sa mu e-maily v mobile naozaj zídu.

Ak sa rozhodnem vymazať moje e-mailové schránky z mobilu a fungovať bez toho, dám vedieť, aké hromobitie to spôsobilo.

Koniec prvej časti. Zostavajúcich päť návykov je opísaných v druhej časti tohoto článku.

Miloslav Ježo
Som Online Business Mentor. Pomáham zamestnaným ľuďom s vytvorením ich vlastného podnikania. Postupne, malými krokmi, bez stresu, popri práci. Od úplných začiatkov, keď ešte častokrát netušia akú hodnotu môžu ponúknuť, cez vytvorenie svojej ponuky až po prvé predaje. Cieľom je, aby sa venovali tomu, čo ich naozaj baví a vedeli na tom zarábať. Touto cestou som si prešiel a môžem ňou previesť aj vás. Tu je viac informácií o mne a o mojom mentoringovom programe. Predával som aj na Amazone v USA a napísal som o tom Návod na zarábanie cez Amazon.
Comments
 1. Outstanding feature

 2. I’m really njoying the theme/design of your site. Do you
  ever run into any browser compatibility problems? A ffew of my blog audience have complained about my site not
  working corectly in Explorer bbut looks great
  in Firefox. Do you have aany ips to help fix this problem?

  Also visit mmy homepage wa slot togel

 3. HenryEstiz says:

  Недавно я определился с тем, что нужно заменить входную дверь в квартире. Обратился на сайт https://dveri-msk1.ru, нашел подходящую модель и оформил заказ на монтаж. Мастера приехали точно в срок, компетентно и оперативно смонтировали новую дверь. Очень доволен сервисом и результатом – теперь чувствую себя намного безопаснее!

 4. As the admin of this web page is working, no question very
  soon it will be famous, due to its quality contents.

  Here is my page; Fanspage Arta4d

 5. HenryEstiz says:

  Смена входной двери оказалась необходимой после переезда. Выбор пал на https://dveri-msk1.ru благодаря удобному каталогу и приемлемым ценам. Дверь заказана с установкой – мастера подъехали незамедлительно, и монтаж проведён четко. Остался удовлетворён сервисом и качеством продукции.

 6. HenryEstiz says:

  Смена входной двери оказалась необходимой после переезда. Выбор пал на https://vhodnie-dveri-moscow.ru благодаря удобному каталогу и приемлемым ценам. Дверь заказана с установкой – мастера подъехали незамедлительно, и монтаж проведён четко. Качество работы и сервис оставили меня полностью довольным.

 7. HeEstiz says:

  Обращение в https://seo-prodvijenie-saytov.ru для поисковой оптимизации моего сайта, когда заметил снижение трафика. Результаты не заставили себя ждать: компетентность команды, готовность помочь и видимый улучшение ранжирования. Рекомендую!

 8. HeEstiz says:

  Во время того как я выбирал компанию для поискового продвижения компанию для SEO-продвижения сайта своего стартапа, мой выбор остановился на https://seo-best1.ru. Их индивидуальный подход и глубокий анализ ниши определенно превысили все ожидания. Рост позиций в поисковой выдаче заметен уже через месяц работы, а трафик на сайт увеличился вдвое. Рекомендую как надежного партнера в SEO-продвижении!

 9. scam says:

  I urge you to avoid this platform. The experience I had with it was nothing but frustration and doubts about deceptive behavior. Be extremely cautious, or even better, look for a more reputable site to fulfill your requirements.

 10. HeEstiz says:

  отмечу как доверительного союзника в SEO-развитии.

 11. scam says:

  I strongly recommend to avoid this platform. My personal experience with it has been nothing but frustration along with doubts about scamming practices. Be extremely cautious, or alternatively, seek out a trustworthy service to fulfill your requirements.

 12. scam says:

  I urge you stay away from this platform. The experience I had with it has been only disappointment and doubts about fraudulent activities. Exercise extreme caution, or even better, seek out an honest service to fulfill your requirements.

 13. scam says:

  I highly advise to avoid this site. My personal experience with it has been only disappointment and concerns regarding deceptive behavior. Proceed with extreme caution, or even better, find a more reputable platform to meet your needs.

 14. HeEstiz says:

  Я в восторге сотрудничеством с https://seo-v-msk.ru! Когда мне нужно было улучшить видимость моего проекта по разработке нейросетевых генеративных моделей, их команда демонстрировала высокий профессионализм. Работа была выполнена качественно и в срок, что значительно улучшило посещаемость сайта. Рекомендую!

 15. lose money says:

  I strongly recommend stay away from this site. My personal experience with it has been purely frustration as well as doubts about scamming practices. Be extremely cautious, or alternatively, look for a more reputable platform to meet your needs.

 16. criminal says:

  I urge you steer clear of this platform. The experience I had with it has been purely frustration as well as doubts about scamming practices. Proceed with extreme caution, or better yet, find an honest site to fulfill your requirements.

 17. lose money says:

  I highly advise to avoid this platform. My personal experience with it has been purely frustration along with concerns regarding fraudulent activities. Be extremely cautious, or alternatively, look for an honest platform to fulfill your requirements.

 18. lose money says:

  I urge you steer clear of this platform. The experience I had with it was nothing but dismay as well as doubts about fraudulent activities. Exercise extreme caution, or alternatively, find an honest platform to fulfill your requirements.

 19. lose money says:

  I highly advise steer clear of this site. My own encounter with it was purely frustration and suspicion of deceptive behavior. Exercise extreme caution, or alternatively, look for a trustworthy service to fulfill your requirements.

 20. HeEstiz says:

  Я исключительно рад сотрудничеством с https://seo-best1.ru! Когда мне понадобилось улучшить видимость моего проекта по разработке нейросетевых генеративных моделей, их команда проявила высокий профессионализм. Работа была выполнена качественно и в срок, что значительно улучшило посещаемость сайта. Рекомендую!

 21. criminal says:

  I urge you to avoid this platform. My own encounter with it has been purely frustration as well as doubts about deceptive behavior. Be extremely cautious, or even better, seek out an honest platform to meet your needs.

 22. criminal says:

  I highly advise to avoid this site. My own encounter with it was purely dismay and suspicion of deceptive behavior. Proceed with extreme caution, or alternatively, look for a more reputable service for your needs.

 23. lose money says:

  I urge you to avoid this site. My own encounter with it has been nothing but disappointment along with suspicion of fraudulent activities. Proceed with extreme caution, or alternatively, seek out an honest platform to meet your needs.

 24. tlovertonet says:

  hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your article on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

 25. criminal says:

  I urge you steer clear of this platform. The experience I had with it has been purely frustration as well as doubts about deceptive behavior. Exercise extreme caution, or even better, seek out a trustworthy site for your needs.I highly advise to avoid this site. My own encounter with it has been purely frustration along with concerns regarding deceptive behavior. Exercise extreme caution, or even better, look for a trustworthy site to fulfill your requirements.

 26. scam says:

  I strongly recommend to avoid this site. My personal experience with it was only disappointment and doubts about scamming practices. Exercise extreme caution, or even better, find a more reputable service for your needs.I urge you steer clear of this site. The experience I had with it was only disappointment along with suspicion of scamming practices. Exercise extreme caution, or even better, seek out a more reputable service for your needs.

 27. Fitspresso says:

  After study just a few of the blog posts on your web site now, and I really like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and might be checking again soon. Pls try my website as nicely and let me know what you think.

 28. danatoto says:

  I have no words to describe how your content illuminated my day. Keep being that source of inspiration! 🌟

 29. danatoto says:

  I have no words to describe how your content illuminated my day. Keep being that source of inspiration! 🌟

 30. criminal says:

  I strongly recommend steer clear of this site. My own encounter with it was purely disappointment and concerns regarding deceptive behavior. Proceed with extreme caution, or alternatively, find a trustworthy platform to meet your needs.

 31. Lottery Defeater Software is a digital tool designed to assist individuals in improving their chances of winning in various lotteries.

 32. What Is FitSpresso?The 100 natural formula is formulated using a potent blend of 6 ingredients.

 33. lose money says:

  I strongly recommend steer clear of this site. My own encounter with it was only frustration as well as doubts about deceptive behavior. Be extremely cautious, or alternatively, look for a more reputable platform to meet your needs.

 34. Just want to say your article is as astounding. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 35. scam says:

  I highly advise to avoid this platform. My personal experience with it was only dismay as well as doubts about fraudulent activities. Proceed with extreme caution, or better yet, look for a more reputable service to fulfill your requirements.

 36. scam says:

  I urge you steer clear of this platform. My own encounter with it was nothing but disappointment and concerns regarding deceptive behavior. Be extremely cautious, or even better, seek out a trustworthy platform to meet your needs.

 37. lose money says:

  I strongly recommend steer clear of this site. The experience I had with it has been nothing but dismay and suspicion of scamming practices. Exercise extreme caution, or alternatively, seek out a more reputable platform to meet your needs.

 38. criminal says:

  I urge you to avoid this platform. My own encounter with it was purely dismay along with concerns regarding fraudulent activities. Exercise extreme caution, or better yet, seek out an honest service to fulfill your requirements.

 39. I strongly recommend steer clear of this platform. The experience I had with it was only dismay and suspicion of deceptive behavior. Proceed with extreme caution, or alternatively, look for an honest platform to meet your needs.

 40. I highly advise stay away from this site. The experience I had with it has been nothing but dismay along with doubts about fraudulent activities. Exercise extreme caution, or even better, find a trustworthy service to meet your needs.

 41. I highly advise stay away from this platform. The experience I had with it was only disappointment as well as suspicion of fraudulent activities. Exercise extreme caution, or better yet, find a more reputable site to meet your needs.

 42. Glad to be one of several visitants on this awful website : D.

 43. Thank you a bunch for sharing this with all of us you really recognise what you are speaking approximately! Bookmarked. Please additionally discuss with my site =). We will have a link trade arrangement between us!

 44. lose money says:

  I highly advise steer clear of this site. My personal experience with it has been only frustration as well as doubts about fraudulent activities. Be extremely cautious, or better yet, look for an honest site to meet your needs.

 45. cbd store says:

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between superb usability and appearance. I must say you’ve done a amazing job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Opera. Exceptional Blog!

 46. cbd produkte says:

  Absolutely pent subject material, Really enjoyed looking through.

 47. lose money says:

  I strongly recommend steer clear of this platform. My own encounter with it has been nothing but frustration along with suspicion of fraudulent activities. Exercise extreme caution, or alternatively, look for a trustworthy site to meet your needs.

 48. scam says:

  I highly advise steer clear of this site. My personal experience with it was nothing but dismay and doubts about scamming practices. Proceed with extreme caution, or even better, look for an honest site to fulfill your requirements.

 49. lose money says:

  I strongly recommend to avoid this platform. My personal experience with it was purely dismay as well as suspicion of deceptive behavior. Exercise extreme caution, or better yet, seek out a trustworthy service to fulfill your requirements.

 50. criminal says:

  I highly advise stay away from this site. The experience I had with it has been only disappointment along with concerns regarding scamming practices. Be extremely cautious, or alternatively, seek out an honest site to meet your needs.

Add a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov