10 návykov, ktoré by sme mali okamžite opustiť – 2. časť

Tento článok je pokračovaním minulého, v ktorom som sa venoval prvým piatim návykom, ktoré sa oplatí čím skôr poslať preč:

  1. Neprijímajte volania z neznámych čísel.
  2. Nezačínajte ani nekončite deň vybavovaním elektronickej pošty.
  3. Nesľubujte účasť na stretnutiach a telekonferenciách, ktoré nemajú jasne stanovený program a vymedzený čas.
  4. Nedovoľte ľuďom odbiehať od témy.
  5. Nekontrolujte neustále e-maily, ale čítajte ich dávkovo, v určenom čase.

Ak ste začiatok tejto témy zatiaľ nečítali, prečítajte si môj predchádzajúci článok. V dnešnom článku pokračujem zostávajúcimi piatimi návykmi, ktorých keď sa zbavíme, tak budeme určite produktívnejší, než doteraz.

 

  1. Nestrácajte čas so zákazníkmi, ktorí vám prinášajú malý zisk a vyžadujú si veľkú starostlivosť.

Stále platí to, že zákazníka si vážime a snažíme sa mu vyhovieť. Dodať mu taký produkt alebo službu, aby bol spokojný, aby sa k nám vrátil a aby nás odporučil aj ďalším ľuďom. Neznamená to však, že by sme sa mali nechať „zotročovať“ niekým, kto od nás vyžaduje príliš veľa času a pozornosti a my z neho nemáme nič ani v dlhodobom horizonte.

Stopercentne totiž platí aj to, že najrýchlejšou cestou k neúspechu je snaha uspokojiť každého. Nikdy sa nedá vyhovieť všetkým. Preto si treba definovať cieľovú skupinu čo najpresnejšie a venovať sa práve jej.

Je dobré aplikovať Paretovo pravidlo 80/20 aj v tejto oblasti. Pokúsme sa vyhodnotiť napr. ktorých 20% zákazníkov je zdrojom 80% nášho zisku? Tak práve týmto ľuďom sa venujme predovšetkým.

Alebo, na ktorých 20% zákazníkov vynakladáme 80% nášho času? Tým zasa môžeme oznámiť zmenu niektorých našich firemných pravidiel. Prípadne im poďakovať za doterajšiu spoluprácu a odporučiť im napr. niekoho z našej konkurencie.

Ja som doteraz našťastie žiadnych „toxických“ zákazníkov nemal. Ak by sme takých mali, treba sa s nimi rozlúčiť a venovať sa iným.

 

  1. Ak máte problém stihnúť všetky svoje úlohy, nesnažte sa ich vyriešiť dlhšou pracovnou dobou. Stanovte si priority.

Úloh, ktoré máme vykonať môže byť veľmi veľa. Môže ich byť toľko, že by nám na ich splnenie nemuselo stačiť ani všetkých 24 hodín. Nemôžeme sa preto nechať úlohami úplne zavaliť, ale vedieť pomedzi ne vhodne plávať. Ja sa to tiež stále učím.

Aj keď by sme mali na zozname tisíc úloh, ktoré potrebujeme vykonať, vždy bude existovať len jedna jediná, ktorá je z nich najdôležitejšia, alebo ktorú potrebujeme urobiť okamžite. Veľmi dobre vie tomuto zmýšľaniu pomôcť kniha Jediná vec, ktorú som spomínal vo svojom staršom článku.

Je kľúčové si vedieť vždy určiť priority. A ak to nevieme, treba sa to čím skôr naučiť. Vedieť identifikovať správne priority a schopnosť sústrediť sa na ne odlišuje tých úspešnejších podnikateľov od ostatných. A taktiež schopnosť delegovať. Napríklad v tejto oblasti mám ja osobne ešte veľký priestor na zlepšenie.

Inak, zo skúsenosti viem, že mnohé menšie úlohy, keď sa nechajú „odležať“, tak sa po čase vyriešia samé :-). Alebo sa stanú už neaktuálnymi. Treba však vedieť samozrejme odhadnúť, ktoré môžeme do tejto kategórie zaradiť.

Úloh, ktoré treba vykonať bude vždy veľa. Vždy. S tým sa treba jednoducho zmieriť a vedieť v tom fungovať. Určite však nie tak, že budeme čím ďalej tým dlhšie v práci na úkor nášho voľného času alebo rodiny.

Takže prioritizujme a delegujme.

 

  1. Nenoste so sebou všade mobil.

A je tu ďalší bod, ktorý mnohým z nás opäť „zaťal trocha do živého“.

V dnešnej dobe sú naše mozgy tak prestimulované tisíckami podnetov denne, že sa odporúča dávať si aspoň z času na čas digitálne prázdniny. To znamená aspoň na niekoľko dní dať počítač alebo mobil bokom a venovať sa realite okolo nás.

Myslím si, že takáto forma psychohygieny je pre nás nevyhnutná. Nič zásadné sa nestane, ak nebudeme okamžite v dosahu a ak zavoláme na zmeškaný hovor neskôr. Taktiež podľa mňa príliš neutrpíme, ak náhodou nejaký okamih, situáciu alebo udalosť nenafilmujeme, ale normálne prežijeme a precítime.

Uvedomujem si, že ľahšie sa mi píše o tom, ako by to malo byť, než ako to v skutočnosti naozaj je. Veď aj ja stále patrím k tým, ktorí si niekedy berú mobil aj na toaletu, pretože si chcú čítať. Našťastie však dokážem dať mobil na nejaký čas bokom, napr. keď som niekde v prírode s rodinou.

Neviem si predstaviť, že by som fungoval stále s mobilom v ruke, ako to dnes robia mnohé, ja to nazvem, obete sociálnych sietí. Títo ľudia v honbe za statusom tzv. influencera posielajú aj tridsaťkrát za deň napr. do Instastories záznamy zo svojich bežných životov. A to len preto, aby sa im neustále zväčšoval okruh sledovateľov a mohli tak stále častejšie odbaľovať zásielky značkových produktov, ktoré im posielajú rôzne firmy.

Je dôležité vedieť mentálne vypínať. Netreba byť preto obeťou svojho mobilu. My musíme mať moc nad prístrojom, nie on nad nami.

 

  1. Nemyslite si, že vám práca nahradí súkromné vzťahy a aktivity.

No veď to si ani nemyslím. Preto som si oddelil prácu od súkromia tým, že mám kanceláriu v meste, kam dochádzam pracovať. Nechcel som, aby mi pracovný život splýval so súkromným. Z domu nepracujem vôbec, neviem, čo je homeoffice. Počítač si domov vôbec nenosím, veď nechcem s ním strašiť za kuchynským stolom…

Viaceré mimopracovné aktivity si plánujem v rámci svojho pracovného času (napr. moje alebo dcérine cvičenie), aby som to nemusel robiť vo voľnom čase. Áno, musím potom niekedy zostať o niečo dlhšie v práci, ale stále je to v rozumnej miere. Každý pracovný deň som doma s rodinou pri večeri a to je dôležité.

V budúcnosti by som chcel svoju pracovnú dobu ešte skrátiť, ale to sa najprv musím ešte zlepšiť v bodoch, ktoré som boli spomenuté skôr, aby som toho stihol spraviť viac za ešte kratší čas.

Aj Ferriss pri tomto bode tvrdí, že svoje súkromné plány by sme si mali brániť tak, ako keby sme bránili nejaké dôležité obchodné jednanie. A nikdy by sme si nemali povedať, že veď to urobíme cez víkend. To by bola zásadná chyba. Aj iné zdroje tvrdia, že je veľmi dôležité si dopredu naplánovať dovolenky a iné súkromné aktivity. Práve tak, ako si vieme plánovať svoje pracovné aktivity. Inak sa potom robí vždy jedna vec (práca) na úkor druhej (súkromie) a to nie je v poriadku.

Poznám ľudí, ktorí do práce unikajú zo svojho súkromného života. Alebo niektorí zamestnanci trávia celý deň v práci vidinou povýšenia v korporátnej hierarchii. Aj pred časom som stretol bývalého kolegu, ktorý otvorene povedal, že cez týždeň sa s deťmi skoro vôbec nestretáva, pretože domov prichádza až vtedy, keď deti spia. Z môjho pohľadu je takéto niečo veľmi smutné.

 

  1. Znížte svoj čas strávený na sociálnych sieťach.

Tak toto je problém, s ktorým momentálne zápasím aj ja. Na Facebooku a Instagrame trávim viac času, než by som chcel.

Sociálne siete sú fenomén dnešného sveta. Priniesli mnohé výhody, ale aj nevýhody. A práve preto, že nechcem prehliadať ich výhody, tak sa zatiaľ neviem od nich odstrihnúť úplne.

Ak na Facebooku trávim čas tým, že komunikujem s ľuďmi vo svojej komunite alebo v skupinách propagujem svoj článok, tak je to ok. Alebo ak v Instastories upozorňujem na svoj e-book, tiež je to v poriadku. Aj Linkedin-u môžem poďakovať za to, že mám vybudovanú slušnú sieť SAP konzultantov.

Avšak, ak sa už zamotám do pozerania cudzích príspevkov, stories, čítania článkov, alebo komentárov pod mojimi príspevkami, tak to už v poriadku nie je. A stáva sa mi to dosť často. Myslím, že ak by mi niekto zrátal celkový čas denne strávený na sociálnych sieťach, tak by som z toho veselý nebol. O tento čas sa totiž skracuje priestor na zmysluplnejšie či už pracovné alebo súkromné aktivity. Viem, že to tak je a snažím sa s tým niečo robiť.

Existujú blokovacie softvéry, ktoré zablokujú vo vašom počítači určitú sociálnu sieť. Ja používam zatiaľ iba jednoduchý softvér, ktorý mi blokuje moju stenu na Facebooku a to je fakt výborná vec. Rozptyľovávalo ma oveľa viac, keď som zazrel nejaký nový článok alebo video. Písal som o tom podrobnejšie vo svojom staršom článku, kde som to uvádzal ako tip na zvýšenie produktivity.

Ja síce o tejto novodobej závislosti hovorím otvorene, ale netreba si ma predstavovať tak, že by som mal neustále mobil pred svojou tvárou a nevedel sa bez neho ani nadýchnuť. Poznám aj takých majstrov, ja to však našťastie nie som. Myslím, že v porovnaní s ostatnými ľuďmi na tom nie som rozhodne zle. Napriek tomu, sa však stále snažím svoj čas na tých všelijakých „fejsbúkoch“ eliminovať.

Znížte svoj čas strávený na sociálnych sieťach. O to viac času získate na plnohodnotnú prácu alebo čas so svojimi blízkymi.

 

Ak ste si prečítali tieto moje dva články, vrátane prvého, ktorý som uverejnil o pár dní skôr, som vám vďačný. Zaujímal by ma váš pohľad na túto problematiku. Súhlasíte aj vy so všetkými bodmi alebo niektoré z nich vidíte inak? Aká je vaša skúsenosť s niektorými zo spomínaných odporúčaní? Budem rád, ak o tom napíšete viac do komentára.

Miloslav Ježo
Som Online Business Mentor. Pomáham zamestnaným ľuďom s vytvorením ich vlastného podnikania. Postupne, malými krokmi, bez stresu, popri práci. Od úplných začiatkov, keď ešte častokrát netušia akú hodnotu môžu ponúknuť, cez vytvorenie svojej ponuky až po prvé predaje. Cieľom je, aby sa venovali tomu, čo ich naozaj baví a vedeli na tom zarábať. Touto cestou som si prešiel a môžem ňou previesť aj vás. Tu je viac informácií o mne a o mojom mentoringovom programe. Predával som aj na Amazone v USA a napísal som o tom Návod na zarábanie cez Amazon.
Comments
  1. tlover tonet says:

    It’s actually a nice and helpful piece of info. I am happy that you just shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

Add a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov