25 tipov ako podnikať online (digitálne produkty)

Otázku ako podnikať online si dnes kladú mnohí. Rozsah možností a nápadov na online podnikanie je neobmedzený. Kváskovanie? Kreslenie portrétov? Cviky na odstránenie bolesti chrbta? Copywriting? Obsah knihy? ThetaHealing? NFT? Masáže? Podnikanie na Amazone? Strečing? Výroba mydiel? Aj toto sú témy, vďaka ktorým niektorí ľudia zarábajú online. Vytvorili digitálny produkty a pomocou nich pomáhajú svojim zákazníkom vyriešiť ich problém.

Vo svojom predchádzajúcom článku som vysvetľoval, čo je to online podnikanie. Pre lepšie pochopenie som uviedol aj zopár príkladov digitálnych produktov.

Napríklad, pani vyžívajúca sa vo fermentovaní zeleniny a ovocia, urobila o tom jednoduchý online kurz. Vďaka nemu sa to teraz môžu naučiť aj ďalší z nás. Alebo ľudia s grafickým cítením vytvárajú šablóny v nástroji Canva a predávajú ich online.

Je fascinujúce sledovať, v akých rôznych oblastiach ľudia dokážu podnikať na internete. Poďme sa teraz pozrieť na ďalšie konkrétne nápady na digitálné produkty.

25 rôznych tipov ako podnikať online

Podnikanie na Amazone – Online kurz

Dvaja chlapíci Matt Clark a Jason Katzenback dali svoje hlavy dohromady a vytvorili veľmi podrobný online kurz o tom, ako začať podnikať na Amazone. Vďaka tomu som sa aj ja dostal na Amazon svoj produkt a začal ho tam predávať. A túto svoju skúsenosť som mohol neskôr posúvať na ďalších, keďže ich to zaujímalo.

NFT Online tréning

Podobne, Nick DeStefano sa rozhodol, že naučí ľudí podnikať s NFT. Mne je táto téma cudzia, takže nemám potrebu o nej viac písať. Uvádzam však aj túto tému pre inšpiráciu.

Kurz kreslenia portrétov – Online kurz

Devon Rodriguez

Devon Rodriguez je snáď najpopulárnejší americký maliar v súčasnosti. Aspoň na sociálnych sieťach, kde má milióny sledovateľov.

Ja ho evidujem už dlhšie. Baví ma tým, ako v metre nakreslí ceruzkou portrét oproti sediacej osobe. Potom si zapne video na mobile a veľmi láskavo danú osobu vyruší so slovami “Excuse me, I drew you” a podaruje jej vytvorený portrét.

Vždy je to také dielo, ktoré vyzerá skoro ako fotografia. Ľudia sú tým fascinovaní, unesení, prekvapene mu ďakujú a sú v pozitívnom šoku. Devon tieto ich pozitívne emócie zachytáva na video. Dá im tento vlastnoručne vyrobený darček, podá ruku a rozlúči sa.

Takýchto príspevkov má na svojich profiloch na Instagrame a Tik Toku veľmi veľa a získava si tak publicitu. A keďže ho sledujú naozaj milióny ľudí, tak by bola škoda, ak by nemal vo svojom profile odkaz na nejaký svoj produkt. Nejakí tvorcovia digitálnych produktov sa s ním spojili a natočili online kurz. Umelec sa podelil o svoje know-how, kurz sa predáva a zisk si delia.

Vytvorte si zdravší vzťah so svojím smartfónom – Online kurz

Od Catherine Price som čítal knihu Ako sa rozísť so svojím telefónom. Užitočná knižka, niekedy napíšem o nej viac. Vo svojom online kurze zameranom na túto tému učí ľudí ako si osvojiť niektoré princípy, aby sme eliminovali čas čumenia na obrazovky svojich telefónov.

Vytvorenie blogu – Online služba

Ak sa vám nechce študovať ako sa vytvorí web stránka, môžete si za 100 USD objednať vytvorenie blogu na kľúč.

Tibetská kniha mŕtvych – Online kurz

Možno poznáte túto knihu. Ak by sa vám ju nechcelo čítať, tak istý mysliteľ menom Andrew Holecek z nej vytvoril sériu edukačných videí a predáva ich ako online kurz.

Ako nájsť vhodný produkt – Online kurz

Chcete predávať vlastný produkt vo svojom e-shope, ale neviete, čo by to presne malo byť? Expert na vyhľadávanie vhodných produktov a dodávateľov vás to môže naučiť.

Ako odstrániť bolesť chrbta – Online kurz

Chlapík mal dlhodobý problém s bolesťou chrbta. Roky to riešil, chodil po rôznych fyzioterapeutoch, tréneroch, zisťoval, čo mu robí dobre a čo nie. Postupne si svoju chrbticu dokázal rozpohybovať tak, jeho bolesť sa stratila.

Keďže si dokázal vyriešiť tento problém, rozhodol sa, že zo svojich skúseností urobí online program. Nazval ho Movement Monk (Hýbajúci sa mních) a začal ho inzerovať na sociálnych sieťach. Vďaka tomu som sa dostal k tomuto tréningu aj ja a kúpil som si ho. 

Inak, väčšina produktov, ktoré tu spomínam sa predávajú za nie viac ako 50 USD. Áno, niektoré z nich sú aj veľmi drahé, napr. ten kurz o Amazone – Amazing Selling Machine, ktorý stál niekoľkotisíc. Veľká väčšina však plní úlohu tzv. low-ticket produktov, čiže lacných.

Bežná stretégia predajcov je že potom zvyknú mať v ponuke ešte ďalší, komplexnejší, drahší produkt, ktorý vám ponúknu po nejakom čase. Týmto prvotným lacným produktom sa snažia vyriešiť váš nejaký menší problém. Dať vám nejakú konkrétnu hodnotu a presvedčíť vás tak, že sa v danej téme naozaj vyznajú. Vedia, že ak sa im toto podarí a zákazníci budú spokojní, tak si radi od nich kúpia aj niečo ďalšie. Poďme však späť k ďalším príkladom. 

Ako si vytvoriť jedinečné grafiky v nástroji Canva – Online kurz

Človek, ktorý mal skúsenosti s grafickými prácami sa rozhodol, že pomocou online kurzu vysvetlí podnikateľom ako si môžu sami vytvoriť niektoré grafické veci. Nemusia tak byť tým pádom závislí na niekom ďalšom.

Podľa jeho slov učí ľudí urobiť si všetko potrebné, čo súvisí s vizuálnou stránkou propagácie ich online podnikania. To sú napríklad, produktové obrázky, bannery na sociálne siete, titulné stránky digitálnych produktov, príspevky na sociálne siete, a pod. 

Ako objaviť flexibilitu svojho tela – Online kurz

Hyperbolic Stretching online tréning

Toto je príklad zo Slovenska. Produkt, ktorý je vytvorený v angličtine a určený pre globálny trh.

Chlapík, ktorý sa roky venuje strečingu a bojovým športom (vystupujúci online pod pseudonymom Alex Larsson), vo svojom programe sľubuje, že ľudí naučí pomocou jeho vlastných cvičení urobiť šnúru na 4 týždne.

Jednoducho natočené videá, kde ho kamera na statíve natočila ako robí jednotlivé cviky. Pridal k nim nahovorené audio, v ktorom vysvetľuje ako jednotlivé cviky robiť. Vôbec nevysvetľuje niečo do kamery, audio bolo nahovorené dodatočne. A predáva to pomocou masívnej reklamy na Facebooku a Instagrame.

Ja samozrejme netuším aký je rozdiel medzi jeho nákladmi na reklamu a tržbou, ale isté je, že má zákazníkov z celého sveta. A zdá sa, že spokojných. A čo vlastne urobil? “Zabalil” svoje know-how a skúsenosti do niekoľkých krátkych videí a predáva ich pomocou reklamy. A zarába. 

Ako sa oslobodiť z korporácie a založiť si vlastné podnikanie – Mentoringový program

Bývalý zamestnanec veľkej firmy Keith Allen Johns, ktorý sa postupne pracovne osamostatnil zdieľa túto svoju skúsenosť. Prostredníctvom 6-mesačného programu učí iných, ako úspešne prejsť touto cestou. Počnúc nájdením nápadu na podnikanie, zhmotňovaním ho popri práci až po pracovné osamostatnenie sa. 

Kurz masírovania – Online kurz

Istý masér menom Evgeny Fedotov ponúka prostredníctvom krátkeho kurzu svoje skúsenosti. Učí ľudí ako môžu masírovať napr. svojho partnera. Zaujalo ma to a keďže bol kurz veľmi lacný, tak som si ho kúpil, myslím, že stál 19 USD.

Musím sa však priznať, že jeho kvalita bola mizerná a celkom som svoje rozhodnutie oľutoval. Masér pravdepodobne nevedel anglicky a tak boli jeho videá komentované virtuálnym hlasom, čo bolo vcelku príšerné.

Mám na mysli to, že text, ktorý vytvoril, tak nechal nahovoriť nejakému softvéru. Z technického hľadiska to dnes už vôbec nie je problém. Bolo to však niečo tak neprirodzené, že si to nezískalo moju pozornosť.

Je to však len môj názor, zdá sa, že mnohí iní zákazníci s tým problém nemali (súdiac podľa množstva pozitívnych hodnotení). Vyzerá to teda tak, že jazyková bariéra sa dá dnes prekonať aj týmto spôsobom. Aj keď ja by som sa pod takto urobený kurz asi nechcel podpísať.

Zlepšite si život pomocou starobylých metód šaolinských mníchov – 1-ročný online program

Šaolinskí mnísi žijúci v kláštore v Nemecku učia záujemcov zlepšiť si fyzickú odolnosť, vysporiadať sa so strachom a úzkosťou, rozvíjať si mentálne zdravie atď.

Pravdepodobne ich oslovil nejaký tvorca a spoločne vytvorili ročný tréningový online program. Takto môžu svoje múdrosti šíriť do sveta a nielen osobne na svojich živých stretnutiach.

Kurz kváskovania – Online kurz

Ak náhodou patríte k tomu malému percentu ľudí, ktorí počas pandémie doma nekváskovali, nevadí. Stále môžete dobehnúť zameškané. Slovinská žena Anita Šumer vás to môže prostredníctvom svojich online kurzov naučiť.

Ako mať pravidelný pohyb prostredníctvom tanca – Online kurz

Body Goove online tréning

Nedávno ma pobavila celkom zaujímavá reklama. Video, v ktorom si pri bežných domácich činnostiach potancovávali rôzne dámy.

Fitness programov, v ktorých treba makať je veľa. Tu sa však skupina istým dám rozhodla, že vytvoria sériu videí, ako sa dá hýbať tancom pri rôznych chytľavých tanečných melódiách. Ak som to pochopil správne, tak cieľom tohto kurzu nie je učiť ľudí tancovať. Cieľom je to, aby sa hýbali a bavilo ich to. Originálny nápad.

Podľa mňa by to mohla byť príležitosť niečo podobné vytvoriť aj v našom kúte sveta. Veď tu asi nič také podobné nie je. Neviem prečo, ale predstavujem si ako nejaká korpulentná dáma v šatovej zástere si v kuchyni pritancováva. Synov tablet opretý na stole o vázu a vo videu sa inštruktorka ladne vlní pri rytmoch nejakého senzi šlágra. To som však už trocha odbočil, poďme späť k veci.

Výroba mydiel – Online kurz

Dvaja mladí ľudia sa spojili a vytvorili kurz výroby mydiel. Dievča vytváralo mydlá už dávnejšie, v garáži svojich rodičov. Spoznala tak aj svojho kamoša, s ktorým neskôr založili Handmade Soap Club. Začali tak budovať komunitu ľudí, ktorých táto téma zaujíma a úspešne to robia dodnes.

Hypnoterapia – Online konzultácie

Prístup k certifikovanému hypnoterapeutovi Glennovi Rottmannovi prostredníctvom online konzultácií. Tento pán si vytvoril vlastný systém, v ktorom sľubuje vyriešenie nejakých vecí z minulosti, vyliečenie vzťahov, väčšiu kontrolu nad svojimi emóciami alebo zmeny svojich návykov.

Stačia vám na to sluchátka a otvorená myseľ. Každý týždeň vás prevedie svojim programom vďaka 30-minútovým konzultáciám. No nekúp to!

Ako variť polievky Ramen – Online kurz

Rôznych kuchárskych kurzov je veľa. Tento sa venuje jednej konkrétnej téme – polievkách ramen.

Opäť, nejaký fachman, v tomto prípade japonský šéfkuchár vysvetľuje všetko potrebné na to, aby sme si aj my, bežní laici, vedeli toto jedlo vytvoriť sami. Ja sám som sa naučil variť viaceré jedlá vďaka inštruktážnym videám.

Stále však márne čakám na nejaký online kurz, ktorý by ma naučil variť také fantastické kysnuté koláče a buchty ako robievala moja babička. Snáď sa raz dočkám.

Čiže ak náhodou máte starú mamu, ktorá vám takéto dobroty vypeká pri každej návšteve, tak niekedy zapnite kameru a natočte ju pri práci. Urobte z toho online kurz a ja budem vaším prvým zákazníkom.

Ako nevrieskať na svoje pubertálne dieťa – Séria e-mailov

Slovinský učiteľ Marko Juhant pracuje s deťmi viac ako 40 rokov. Dnes koučuje a učí rodičov prostredníctvom 28-dňovej výzvy ako zvládnuť výchovu detí. Radí nám, ako dosiahnuť to, aby nás deti počúvali aj bez toho, aby sme na ne museli zvyšovať hlas. Zaujímavá a užitočná téma…

Podnikání z pláže – Online kurz

A aby som stále nespomínal iba prudko zahraničné príklady. Stáňa Stiborová je česká online podnikateľka, ktorá učí ľudí vytvoriť si vďaka e-booku svoj prvý online business.

Robí to už desať rokov a dodnes ma fascinuje najmä to, ako mení ľuďom životy. Tento jej program má dosť veľké percento ľudí, ktorým sa podarilo dosiahnuť hmatateľný výsledok. Mimochodom, ja som tiež absolventom tohto kurzu.

GTD s pomocou Evernote

Metóda Getting Things Done podľa slávnej knihy Davida Allena s pomocou nástroja Evernote mi predstavil Dan Mikušík.

Vďaka tomuto minikurzu sa zlepšilo moje plánovanie. Odvtedy si svoju prácu plánujem na ročnej, kvartálnej, mesačnej, týždennej a dennej báze. Nástroj Evernote som poznal, používam ho dodnes.

ThetaHealing metóda a meditácie – Online konzultácie

Webová stránka Slávky Halčákovej

ThetaHealing je meditačná metóda pracujúca s obmedzujúcimi presvedčeniami a emočnými vzorcami z podvedomia. Tie nás častokrát blokujú využívať možnosti nášho potenciálu. Vyštudovaná herečka Slávka Halčáková sa podobným témam venuje dlhé roky. A keďže ju to baví viac než herectvo, poskytuje aj takéto online konzultácie.

Ako sa naučiť cudzí jazyk – Online kurz

Slovenka Lýdia Machová vytvorila svoju metódu, pomocou ktorej sa vie človek naučiť cudzí jazyk rýchlejšie, zaujímavejšie a lepšie. Má svoje online kurzy, kde to učí nielen u nás, ale aj v zahraničí. Má svoju firmu, tím ľudí, vďaka ktorým svoje produkty predáva do celého sveta. A darí a jej.

Ako písať lepšie texty – Online kurz

Škola mistru textu českého copywritera Otta Bohuša. Je to ročný program, v ktorom Otto učí online, ako písať lepšie texty na web, články, reklamy a pod. Školné sa platí na celý rok vopred a jednotlivé zoom calls sú naplánované na celý rok dopredu s menšími alebo väčšími prestávkami.

Návod na zarábanie cez Amazon – E-book

Toto je zasa môj najúspešnejší digitálny produkt, ktorý som vytvoril. Jeho názov je veľavravný, z dôvodu vrodenej skromnosti sa tu o ňom viac rozpisovať nebudem :-).

A takto by sme mohli pokračovať s rôznymi nápadmi na digitálne online produkty alebo služby aj týždeň. Myslím, že som tých príkladov uviedol dostatočne. Chcem veriť tomu, že tento článok prispel k tomu, aby bol pojem online podnikania v oblasti digitálnych produktov jasnejší.

Odkazy na jednotlivé ponuky sem vedome nechcem dávať, pretože v čase čítania týchto riadkov už nemusia byť aktuálne. Cieľom tohto článku nie je propagovať cudzie online produkty, ale hlavne ukázať v akých rôznych oblastiach sa dá dnes online podnikať. A to je podľa mňa inšpiratívne.

Práve som si uvedomil, že v tomto článku dominuje hlavne jeden druh digitálnych produktov – online kurzy. Digitálne produkty môžu mať však viaceré formy. A o tom napíšem viac v niektorom z nasledujúcich článkov.

Miloslav Ježo
Som Online Business Mentor. Pomáham zamestnaným ľuďom s vytvorením ich vlastného podnikania. Postupne, malými krokmi, bez stresu, popri práci. Od úplných začiatkov, keď ešte častokrát netušia akú hodnotu môžu ponúknuť, cez vytvorenie svojej ponuky až po prvé predaje. Cieľom je, aby sa venovali tomu, čo ich naozaj baví a vedeli na tom zarábať. Touto cestou som si prešiel a môžem ňou previesť aj vás. Tu je viac informácií o mne a o mojom mentoringovom programe. Predával som aj na Amazone v USA a napísal som o tom Návod na zarábanie cez Amazon.
Comments
 1. Kod Binance says:

  Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

 2. tlover tonet says:

  Wonderful web site. A lot of useful info here. I am sending it to several friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your sweat!

 3. Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

 4. Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

 5. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

 6. tonic greens says:

  Tonic Greens, a natural health supplement, is designed to enhance immune function.

 7. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 8. Puravive is a natural weight loss supplement and is said to be quite effective in supporting healthy weight loss.

 9. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss downside? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 10. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 11. hanf shop says:

  I’m not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

 12. vente de cbd says:

  Hey there, You’ve performed a great job. I will certainly digg it and in my opinion suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this site.

Add a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov